Щодня Ваші ноги відчувають велике навантаження. Ми ходимо на роботу, сидимо в офісах, стоїмо під час чергувань або змін, носимо взуття на підборах. Це призводить, врешті-решт, до появи варикозних вен, набряків в ногах, відчуття важкості. Ззахворювання вен «молодіють» з кожним роком, зустрічаються не лише серед жінок, але й серед представників сильної половини людства. З метою розвантаження лімфо-венозною системи широко використовується лікувальний компресійний трикотаж. Та як не заплутатись в усьому різноманітті виробників? У яких випадках доцільно носити компресійну білизну? Які правила догляду? Спробуємо розібратись у цій статті.
Компресійний трикотаж: визначення, різновиди, класи компресії.
Компресійний трикотаж - білизна, виготовлена зі спеціальної тканини, яке створює стиснення (компресію) судин лімфо-венозної системи нижніх кінцівки. Постійний тиск на вени також сприяє нормалізації роботи клапанного апарату, за рахунок чого "блокується" зворотний потік крові, зменшуються застійні явища, ноги перестають набрякати, відчуття "втоми" зникає.
Головними медичними показаннями до використання є:
Синдром «важких ніг»;
Судинні зірочки;
Варикозна хвороба;
Тромбофлебіт, тромбоз глибоких вен;
Лімфостаз;
Посттромботичний синдром;
Трофічні виразки;
Післяопераційний період .
Багато пацієнтів стікається з такою проблемою як лімфедема, особливо після операцій на молочній залозі. Лімфедема, більш відома як «слоновість», - це набряк, викликаний накопиченням рідини, яка просочується крізь стінки судин і накопичується в тканинах. Вона може початися після операцій з приводу онкології, внаслідок серцевої недостатності, ниркової недостатності або цирозу печінки. Виникненню лімфедеми також можуть сприяти глюкокортикоїди або антидепресанти.
Медичний компресійний трикотаж плоского плетіння – ключовий елемент у лікуванні ліпедеми та лімфедеми рук і ніг. Компресійний трикотаж при ліпедемі дозволяє сповільнити чи, навіть, зупинити прогресування набряку.
Лікувальний трикотаж є медичним виробом і застосовується за призначенням лікаря вже при наявності захворювань вен або початкових проявів (це стосується виробів ІІ та вище класу компресії), а профілкатичний - для попередження їх виникнення .
Компресійна білизна представлена у вигляді:
панчохів
гольфів
колгот
рукавів
Вибір здійснюється, виходячи з конкретної проблеми:
Якщо проблема в роботі вен гомілок - досить придбати гольфи.
Якщо проблема на рівні стегна - краще обрати колготки або панчохи.
Існує кілька класів компресії трикотажних виробів, кожен з яких має свої особливості і виконує свою функцію:
1 клас (18-21 мм.рт.ст). Рекомендується при початковій стадії варикозу, а також людям, які проводять багато часу стоячи, що зазнають в ногах відчуття втоми, тяжкості;
2 клас (23-32 мм.рт.ст). Призначається при прогресуванні варикозної хвороби, при набряках і болях у вагітних, після оперування вен.
3 клас (34-40 мм.рт.ст). Показаний при наявності трофічних виразок, посттромботичній хворобі, тромбозі глибоких вен, лімфо-венозній недостатності.
Яку обрати компресійну білизну?
Окрім визначення класу компресії, форми виробу (гольфи, панчохи, колготи, рукав), чи не найважливіше значення мають заміри та розмір білизни. Ці параметри вимагають лише Вашої реальної присутності та підбирається індивідуально. Правильно зроблені заміри - основа успішної компресійної терапії. В одних салонах заміри знімають сантиметровою стрічкою, в інших лазером. Не підбирайте білизну вкінці робочого дня: внаслідок набряку підібраний для Вас розмір виявиться завеликим.
В жодному разі не замовляти компресійний трикотаж через інтернет або в аптеці! Неправильно підібраний розмір принесе шкоду Вашому здоров'ю, а гроші - не поверне.
Порядок підбору компресійної білизни:
проконсультуватись у свого лікаря щодо класу компресії, виду виробу (гольфи, панчохи, колготки), тривалості носіння;
в першій половині дня прибути в ортопедичний магазин або салон-магазин компресійної білизни, де продавець-консультант допоможе зробити заміри, підібрати правильний розмір, проведе інструктаж щодо правил одягання та догляду;
При виборі зверніть увагу на маркування стандарту, що вказаний на етикетці або упаковці. У Німеччині та Швейцарії вироби отримують сертифікат RAL-GZ 387 – суворий європейський стандарт. Білизна для щоденного використання має бути гіпоалергенною, про що говорить маркування Oeko-Tex Standart 10. Стандарт якості TUV підтверджує відповідність вимогам міжнародних стандартів якості ISO, а наявність значка Sanitized® Silver Freshness означає наявність у складі антибактеріального компонента, який пригнічує ріст більшості бактерій і грибків, що впливають на появу неприємного запаху.
Виробники привертають увагу своїх виробів, надаючи їм оригінальну мереживну обробку по верхньому краю, силіконові вставкою. Саме вставки фіксують положення білизни на нозі, тому панчохи і гольфи не сповзають при інтенсивних рухах. Один недолік: іноді силіконові вставки можуть викликати алергію.
Якщо Ви користуєтесь компресійними трикотажем вперше - варто для ознайомлення взяти якусь «практичну» модель, не обов’язково дорогу. Перевагу краще надавати перевіреним німецьким виробникам (Medi, Bauerfeind) або швейцарським (Sigvaris).
Якщо вам доводиться проводити багато часу в поїздках, радимо придбати компресійні гольфи. Вони стануть відмінним засобом профілактики венозної недостатності та тромбоемболізму.
Як правильно використовувати компресійний трикотаж?
Щоб компресійна білизна повноцінно виконували свої функції і не викликали незручності, необхідно дотримуватися наступних правил використання:
Одягати слід вранці, відразу ж після пробудження, не встаючи з ліжка.
Спочатку необхідно вивернути виріб навиворіт до п'яткової зони і акуратно натягнути його на стопу. Верхня частина при цьому збирається в гармошку і потім плавними рухами розподіляється по всій поверхні ніг (якщо це компресійні панчохи для вагітних - до стегна, гольфи - до коліна, колготки - до середини живота). Все це робиться в горизонтальному положенні. Ноги трохи піднімають вгору. При виникненні проблем скористайтесь допомогою Youtube, де я багато відео з демонстрацією.
Для досягнення максимального лікувального ефекту носити трикотаж необхідно весь день (як мінімум 7-8 годин). Знімається він, як правило, тільки на ніч.
Щоб в процесі щоденного надягання/зняття варикозні колготки не псувалися, перед цим слід зняти всі прикраси з рук, а ще краще - використовувати гумові рукавички. Це дозволить уникнути пошкодження волокон і значно подовжить термін служби виробу.
Якщо компресійні панчохи при варикозі важко надягати вручну, можна скористатися допоміжними засобами (Батлер).
Про догляд за виробом.
По-перше, прати подібні вироби рекомендується виключно вручну, з використанням господарського мила, при температурі не вище 30⁰С.
По-друге, сушити - в розправленому вигляді при кімнатній температурі. Гладити компресійну білизну, сушити біля нагрівальних приладів - категорично забороняється, оскільки під впливом високої температури вона втрачає свої властивості.
댓글