Венозна трофічна виразка - це дефект шкіри та м’яких тканин, що не загоюється протягом шести тижнів і більше. Є одним із найважчих проявїв захворювання венозної системи.
Виразки зазвичай знаходяться трохи вище щиколотки, на внутрішній стороні.
Саме у цьому місці «перфоранти» (короткі вени між глибокими і поверхневими венами) пошкоджуються найчастіше. Виразка розвивається поступово: спочатку шкіра темніє, набуває коричневого забарвлення, в центрі плями утворюється ущільнення, шкіра стає блискучою. Це передвиразковий стан, при якому будь-яка легка травма - подряпина, поріз або укол - може спровокувати утворення рани. Тканини навколо рани набрякають, шкіра стає синюшаною або фіолетовою, на дотик гарячою і болючою. Може з'явитися відчуття стягнення навколо країв виразки.
Розміри виразки бувають різні: від невеликих до гігантських (рис. вище). Виразки, що виникають при варикозній хворобі, довго гояться і без лікування можуть виникати знову і знову.
Трофічні виразки - нерідке явище. Слід розуміти, що це не окрема хвороба, а ускладнення основної патології. Винекнення виразок можливе як при ураженні артерій або вен нижніх кінцівок, так і при цукровому діабеті. Вченими доведено, що в 70% випадках трофічні виразки розвиваються при розладах циркуляції крові в венах ніг, а точніше, при запущеній стадії варикозної хвороби [1].
ЧОМУ ПРИ ВАРИКОЗНОЇ ХВОРОБИ можуть утворюватись виразки
Чому утворюются трофічні виразки? Розглянемо, як влаштована венозна система людини і які зміни відбуваються при варикозній хворобі. Кров притікає до ніг по артеріях, які діляться на дрібні судини, щоб живлять тканини. Далі кров, віддавши кисень і накопичивши вуглекислий газ, збирається в венах і відтікає від ніг по глибоким і поверхневим венах.
Глибокі вени неможливо побачити неозброєним оком, тому що вони розташовані в тканинах, між м'язами. Поверхневі вени ми можемо розглянути під шкірою, вони мають синій колір.
Глибокі і поверхневі вени мають клапани, які забезпечують відтік крові лише в одному напрямку: від низу до верху. Ци дві системи сполучаються між собою за допомогою спеціальних «містків» - перфорантних вен. Завдяки останнім кров відтікає більш активно. У нормі через перфорантні вени кров рухається тільки в одному напрямку: з поверхні вглиб. Найбільші з них розташовуються трохи вище внутрішньої кісточки.
При варикозної хвороби вражається стінка вени, знижується тонус, внаслідок чого - вона розтягується. Клапани, завдяки яким кров рухається від низу до верху, не замикаються. Кров починає рухатися в зворотному напрямку - це називається «рефлюкс». В результаті, розвивається венозний застій крові. Крім того, виникає ще й патологічний рух крові. Всі ці процеси провокують вінекнення набряків, важкості і діскомфорту в ногах. Тривале стояння або сидіння на одному місці, вагітність, малорухомий спосіб життя, зайва вага можуть спровокувати виникнення варикозу або погіршити перебіг хвороби.
Якщо не лікуватися і не стежити за своїми венами, варикозна хвороба може прогресувати: поступово відтік крові зменшується, а застій і запалення - поглиблюються. В результаті, тканини в області гомілок і щиколоток отримують мало кисню і поживних речовин, що може призвести до формування виразок.
ЛІКУВАННЯ ТРОФІЧНИХ ВИРАЗОК
Трофічну виразку слід обов'язково лікувати: адже це відкрита рана, в яку може потрапити інфекція. Лікування венозної трофічної виразки - цілий комплекс заходів.
Якщо можна обійтися без операції, необхідно носити рекомендований лікарем компресійний трикотаж, приймати призначені ліки, виконувати перевязки (адгезивні та гідроколоїдні матеріали). Це можуть бути спеціальні препарати - антикоагулянти (ксарелто, фленокс), венотоніки (цикло-3-форт, детралекс), протизапальні, протигрибкові або антибактеріальні засоби.
Якщо все ж потрібна операція, лікар виконує ультразвукове обстеження судин та усуває патологічний рефлюкс крові шляхом лазерної коагуляції, склеротерапії або ж простої перев'язки перфорантних вен. Іноді, щоб закрити велику виразку, пацієнту потрібна пересадка шкіри.
Попередити появу трофічних виразок набагато простіше, ніж займатися їх лікуванням. Основу профілактики складають:
щоденна фізична активність,
носіння компресійного трикотажу (ступінь компресії і жорсткості визначає лікар) прийом флеботоніків, які поліпшують тонус вен.
Запрошуємо на консультацію: Сіваш Юрій Юрійович - судинний хірург, Клініка судинної хірургії, Національний військово-медичний клінічний центр «Головний військовиий клінічний госпіталь», м. Київ, вул. Госпітальна 24а, тел. 0660150723.
Comments