top of page
Image by taylor hernandez
Пошук
ysivash

Облітеруючий атеросклероз артерій кінцівок або як уникнути тромбозу.

Оновлено: 27 бер. 2021 р.


Облітеруючий атеросклероз артерій. Шунтування операція. Сіваш Юрій Юрійович - судинний хірург Національного військово-медичного клінічного центру «Головний військовий клінічний госпіталь», м. Київ, вул. Госпітальна 24а, 0660150723.

Облітеруючий атеросклероз - системне захворювання, що розвивається внаслідок потовщення стінки артерії через відкладання у ній ліпідів і холестерину. Так формуються атеросклеротична бляшка. Поступове звуження просвіту артерії призводить, врешті-решт, до її повного закриття. Уповільнення кровотоку призводить до тромбозу.

Облітеруючий атеросклероз артерій. Шунтування операція. Сіваш Юрій Юрійович - судинний хірург Національного військово-медичного клінічного центру «Головний військовий клінічний госпіталь», м. Київ, вул. Госпітальна 24а, 0660150723.

Атеросклероз артерій проявляється у вигляді звуження (стенозу) або повного закриття (оклюзії) окремого сегменту артерії, що перешкоджає нормальному припливу крові до тканин. Як наслідок, тканини не отримують поживних речовин і кисню, необхідних для їх нормального функціонування.


Спочатку розвивається стан під назвою ішемія («кисневе голодування»). Тканини страждають від нестачі харчування, і якщо цей стан не усунути, відбудеться відмирання тканин (некроз або гангрена кінцівки).


Особливістю атеросклерозу є те, хвороба здатна вражати одночасно судини декількох басейнів.


При ураженні судин кінцівок виникає гангрена, ураження судин головного мозку призводить до інсульту, ураження судин серця загрожує інфарктом.


Атеросклеротичні зміни судин нижніх кінцівок і аорти присутні у більшості людей середньої вікової групи, проте, на початкових стадіях, хвороба ніяк себе не проявляє. Симптомами, що свідчать про артеріальну недостатність, є болісні відчуття в м'язах нижніх кінцівок під час ходьби. Поступово інтенсивність симптомів збільшується і це призводить до незворотних змін у вигляді гангрени ноги. Серед чоловіків захворювання зустрічається в 8 разів частіше, ніж серед жінок.


Облітеруючий атеросклероз артерій. Шунтування операція. Сіваш Юрій Юрійович - судинний хірург Національного військово-медичного клінічного центру «Головний військовий клінічний госпіталь», м. Київ, вул. Госпітальна 24а, 0660150723.

Додатковими факторами ризику, що призводять до більш раннього і важкого перебігу хвороби є:


  • цукровий діабет,

  • куріння,

  • надлишкова вага

  • підвищення артеріального тиску.


Для атеросклерозу судин притаманним є постійне прогресування, що призводить до гангрени нижньої кінцівки, тягне за собою ампутацію ноги, необхідну для порятунку життя хворого. Запобігти розвитку гангрени можливо завдяки своєчасному лікуванні і відновленні адекватного кровотоку.


Симптоми захворювання.


Основний симптом, притаманний ураженню артерій ніг, це так звана «кульгавість» - біль в м'язах нижніх кінцівок, що з'являється під час ходьби і зникає після короткочасного відпочинку. Ці відчуття пацієнти описують як сковуючі, стискаючі. Зазвичай біль виникає в литкових м'язах, але іноді, при закритті великих судин (артерій тазу, черевного відділу аорти), може відчуватися в сідницях і м'язах стегон. Характерним є посилення болю під час бігу або швидкої ходьби, під час підйому східцями.


Ступінь розладів циркуляції крові в нижніх кінцівках визначається відстанню, яку пацієнт здатний подолати без больових відчуттів. На початкових стадіях захворювання пацієнт здатний подолати бІля 500-1000 м без болю. Симптомами захворювання є відчуття холоду і оніміння пальців ніг. Шкіра стопи і гомілки стає блідою, волосяний покрив зменшується, а потім зникає повністю, ріст нігтів сповільнюється.


З плином часу дистанція безбольової ходьби стає меншою, а біль виникає вже через кожні 50-100 м, шкіра на нижніх кінцівках виглядає багряно-синюшною, сповільнюється швидкість загоєння невеликих ран на ногах.


Для наступної стадії характерно поява болю в стані спокою. Він посилюється під час горизонтального положення ніг. Якщо хворий опускає ноги вниз, то настає тимчасове полегшення. Подібна залежність больових відчуттів від положення ніг часто призводить до того, що пацієнти намагаються спати сидячи, але незабаром сон повністю порушується через нестерпний біль. На шкірному покриві гомілки, стопи і пальців виникають некрози і почорніння через змертвіння тканин, з'являється набряк стоп, трофічні виразки. На заключному етапі розвивається гангрена, врятувати життя пацієнта можливо завдяки оперативному лікуванню - ампутації кінцівки.


Всі ці стадії зазвичай розвиваються поступово, крім випадків, коли на тлі атеросклерозу виникає гострий артеріальний тромбоз. Тоді в місці звуження артерії з'являється тромб, який миттєво перекриває просвіт артерії. Пацієнт відчуває різке погіршення стану, нога блідне і стає холодною. В цьому випадку слід терміново звернутися за допомогою до фахівця - судинного хірурга, тому що рахунок йде на години і зволікання з лікуванням може завершитися втратою кінцівки.


Атеросклероз на тлі цукрового діабету має свої особливості: хвороба розвивається дуже стрімко, гангрена виникає за кілька днів або навіть годин. За такого сценарію розвитку захворювання уникнути ампутації, а іноді і просто врятувати життя пацієнта можливо лише завдяки вчасній та кваліфікованій допомоги хірурга.


Діагностика атеросклерозу.

  1. Огляд пацієнта.

  2. Визначення пульсації артерії.

  3. Ультразвукова діагностика судин. Сучасна діагностика не можлива без ультразвукового сканування артерій, яке дає можливість побачити стінку артерії, оточуючих тканин тканин, швидкість і напрямок руху крові, а також можливі перешкоди (тромби, бляшки). Правильно виконане УЗД дає повну інформацію лікарю про стан судин пацієнта, допоможе встановити причину хвороби, і найважливіше - адекватно і грамотно скласти план подальшого лікування.

  4. Ангіографія артерій нижніх кінцівок має не лише діагностичне, але й лікувальне значення. В просвіт артерії вводиться контраст, далі роблять рентгенівські знімки, що дозволяє відслідкувати стан артерії на всьому протязі. Дане обстеження вимагає розміщення пацієнта в стаціонарі. Артеріографія має вирішальне значення перед проведенням оперативного втручання.

  5. МСКТ ангіографія: під час введення контрасту проводиться комп’ютерна томографія. Перевага методу - не потребує госпіталізації, проте необхідно визначити рівень креатиніну та сечовини.

Лікування атеросклерозу нижніх кінцівок.


Атеросклероз судин вимагає складання індивідуальної схеми лікування в кожному конкретному випадку. Тактика лікування залежить від протяжності, ступеня ішеміі та рівня ураження артерій, а також від наявності у пацієнта супутніх захворювань.


Початкова стадія розвитку атеросклерозу (на етапі переміжної кульгавості) потребує консервативного лікування. Консервативний метод також застосовують для лікування ослаблених пацієнтів, стан яких ускладнений супутньою патологією, що унеможливлює оперативне втручання по відновленню кровотоку. Консервативне лікування складається з медикаментозного і фізіотерапевтичного, включає в себе дозовану ходьбу і лікувальну фізкультуру.


Медикаментозне лікування полягає в застосуванні препаратів, які знімають спазм з периферичних дрібних артеріальних судин, розріджують і зменшують в'язкість крові, допомагають захистити стінки артерій від подальших ушкоджень, мають стимулюючий вплив на розвиток колатеральних гілок. Курс медикаментозного лікування потрібно проводити кілька разів на рік, а певні ліки слід приймати постійно.


Слід розуміти, що сьогодні у світі не існує препарату, який міг би відновити нормальну циркуляцію крові по оклюзованій артерії. Дане лікування спрямоване на розширення обхідних шляхів, щоб за їх рахунок компенсувати недостатність циркуляції крові.


При сегментарному звуженні ділянки артерії застосовують ендоваскулярний метод лікування. Через прокол стінки артерії на руці або нозі в просвіт судини вводиться катетер з балоном, який підводять до місця звуження артерії. Просвіт звуженого сегмента розширюють шляхом роздування балона, в результаті чого кровотік відновлюється.


За необхідності в цей сегмент артерії встановлюють спеціальний пристрій (стент), що перешкоджає звуженню даної ділянки артерії. Назива втручання - балон-дилятация із стентуванням. Стентування артерій, балонна дилатація, ангіопластика - ендоваскулярні методи лікування, найбільш поширені при атеросклерозі нижніх кінцівок. Такі методи дозволяють відновити циркуляцію крові в артерії без оперативного втручання. Ці процедури проводять в рентгенопераційний, яка оснащена спеціальним обладнанням.


При протяжних ділянках закритої артерії (оклюзії) частіше використовують хірургічні методи, спрямовані на відновлення кровотоку в кінцівках:

Шунтування - рух крові в обхід закупореній ділянці артерії завдяки шунту. У якості шунта застосовують сегмент підшкірної вени хворого або протез.

Тромбендартеректомія - сегментарне видалення атеросклеротичної бляшки разом із частиною артеріальної стінки.



Хірургічні методи можуть комбінуватися або бути доповнені іншими видами операцій - вибір залежить від ступеня, характеру і протяжності ураження. Вибір залежить від індивідуальних особливостей пацієнта, від результатів інструментального обстеження.


У разі виникнення додаткових запитань ми готові Вам допомогти. Запрошуємо на консультацію: Сіваш Юрій Юрійович - судинний хірург Клініки судинної хірургії Національного військово-медичного клінічного центру «Головний військовий клінічний госпіталь», м. Київ, вул. Госпітальна 24а, 0660150723.

Comments


bottom of page