Гемодіаліз – вид ниркової замісної терапії, що очищає кров від токсинів, шкідливих речовин та зайвої рідини за межами організму через спеціальний апарат і діалізний фільтр. Хто призначає гемодіаліз?
Замісну ниркову терапію, зокрема гемодіаліз, призначає лікар-нефролог, відповідно до результатів аналізів та стану пацієнта.
За якими показниками можна визначити, що потрібен гемодіаліз?
Гемодіаліз призначають пацієнтам з 5 стадією хронічної хвороби нирок, коли показник ШКФ (швидкість клубочкової фільтрації) становить менше ніж 15 мл/хв. Про необхідність починати гемодіаліз також свідчать показники аналізів крові та сечі.
Як часто потрібно проходити гемодіаліз?
Згідно з європейськими та українськими протоколами лікування методом гемодіалізу процедуру необхідно проходити:
мінімум 3 рази на тиждень
по 4 години/сеанс
Саме така доза діалізу здатна забезпечити достатній рівень очищення крові та хороше самопочуття пацієнта! Що таке судинний доступ і навіщо він потрібен?
Для проведення якісного гемодіалізу в пацієнта має бути заздалегідь сформований судинний доступ, який забезпечуватиме безпечне транспортування крові з тіла до апарату гемодіалізу і назад. За даними Національного реєстру хворих на хронічну хворобу нирок у 95% українських пацієнтів основним видом судинного доступу є артеріовенозна фістула, в інших 5% - це судинний протез або центральний венозний катетер.
Своєчасне (за 2-3 місяці до початку лікування) формування артеріовенозної фістули дозволяє не лише забезпечити якість процедури гемодіалізу, але і зменшити кількість інфекційних ускладнень. Хороший судиннийй доступ має вирішальне значення для проведення повноцінної діалогічної терапії. Артеріо-венозная фістула є найбільш поширеним типовим судивного доступу. Створення фістули - це невелика операція, в результаті якої проводиться з'єднання артерій і вен, як правило, на передпліччі. Як правило, така операція проходить під місцевою анестезією, амбулаторно. Проводиться розріз шкіри до 5-7 см, виділяється артерія та вена. Формується сполучення між судинами. Накладаються шви на шкіру.
Після створення АВ фістули вас можуть попросити виконувати деякі вправи для розвитку і «дозрівання» фістули. Процес «дозрівання» фістули займає приблизно від 3 до 8 тижнів. Цьому сприяє виконання вправ з кистьовим еспандером. Слід взяти еспандер в руку, на якій розташована фістула, і виконувати стискання, попередньо пережавши руку вище фістули. Перетиснути руку можна іншою рукою, джгутом або манжетою тонометра з повітрям. Для того щоб уникнути пошкодження судинного доступу, не робіть тих дій, які здатні завдати шкоди фістулі.
Вам також необхідно навчитися спостерігати за відчуттями, що виникають в результаті функціонування АВ фістули. Пульсація і відчуття шуму є ознаками того, що в фістули відбувається кровообігу. Деякі пацієнти використовують стетоскоп, щоб чути так званий судинний шум, а іншим - досить просто покласти руку на шкіру фістули, щоб відчути її функціонування. Догляд за раною протягом 2-х перших тижнів після формування фістули і регулярна зміна пов'язок є найважливішим в процесі догляду за фістули. Руку з фістултю зазвичай можна мити через 24-48 годин (уточніть у лікаря-хірурга). Для попередження можливих ускладнень (наприклад, інфекцій) дуже важливо стежити за тим, щоб не пошкодити шкіру над фістулою.
Як довго може існувати артеріо-венозна фістула?
Після того, як фістула сформувана, вона може існувати дуже довго. У деяких пацієнтів фістула працювала протягом 30 років! Однак, якщо фістула формується у людини літнього віку або у хворих діабетом, вона може функціонувати не довго.
Однак фістула або протез залишаються найкращим способом для гемодіалізного доступу, тому що:
ризик інфікування нижче, ніж при встановленому катетері;
низька ймовірність підвищеного згортання крові;
забезпечує більший потік крові під час діалізу, тим самим роблячи його більш ефективним;
у фістули зазвичай більша тривалість «життя», ніж у протеза, але у них обох - більше, ніж у катетера.
Як доглядати за фістули або протезом в домашніх умовах?
Перевіряйте стан фістули щоденно: вона має відчуватися під шкірою, і ви повинні чути шум крові. Медсестра або лікар покажуть вам, як правильно перевіряти стан судинного доступу. Рука з фістулою завжди повинна бути чистою: мийте її кожен день. Слідкуйте за її станом, чи не з'явилися ознаки зараження: хворобливість, набряк або почервоніння фістули. Зараження також може проявлятися через появу спека, лихоманки. Якщо вам здалося, що фістула втратила робочий стан або приєдналась інфекція, негайно зверніться в діалізний центр за консультацією. Не носіть тісний одяг або наручний годинник на руці з фістулою. Уникайте вимірювання артеріального тиску на руці з фістули або паркану з неї крові на аналізи (за винятком ситуації на гемодіалізної процедурі або схвалення співробітниками центру). Не спіть на руці з фістули. Не носіть на ній або в ній важких речей.
Чи потрібно мені робити з фістули або протезом щось додатково в дні діалізу?
Завжди мийте руку з доступом перед кожною діалізної процедурою. Не чіпайте шкіру навколо доступу після того, як медсестра підготувала вашу руку для пункції. Чи не чхати і не кашляйте на доступ вчасно діалізу. Після вилучення голок використовуйте тільки легке натиснення для зупинки кровотечі. Натискайте тільки туди, де була голка. Повернувшись додому не розчухуйте місце, куди вводяться голки.
У разі виникнення додаткових запитань щодо формування артеріо-венозної фістули запрошуємо на консультацію: Сіваш Юрій Юрійович - судинний хірург, флеболог Клініки судинної хірургії Національного військово-медичного клінічного центру «Головний військовий клінічний госпіталь», м. Київ, вул. Госпітальна 24а, тел. 066 015 0723.
Comments